Dech - nejen k prodloužení života

24.01.2022

...ale i k dosažení vyšších vědomí. Ve všech starých kulturách bylo dýchání považováno za mocný lék. Proto učenci, kteří pečovali o svůj život, vylepšovali si formu cvičením a stravou také pečovali o svůj dech. Říkají staré taoistické texty. 

     Vědci zjistili, že devadesát procent lidstva dýchá špatně, což má za následek dlouhý seznam nemocí. Někteří badatelé ukazují, že řadu moderních neduhů - astma, úzkosti, ADHD, lupénku i jiné. Je možné zmírnit nebo odstranit jednoduše tím, že změníme styl nadechování a vydechování. 

    Dýchání nám umožňuje nabourat se do naší nervové soustavy, regulovat reakce imunitního systému a získat zpět  ztracené zdraví a prodloužit život. Nehledě na to, co jíme, jak často cvičíme, jak odolné jsou naše geny, jak jsme hubení, mladí nebo moudří. Pokud nebudeme správně dýchat, bude to všechno k ničemu. To je to, co badatelé zjistili. Chybějícím pilířem zdraví je dech. U něj to všechno začíná. 

     Experiment ukázal, že dýchání ústy nám ničí zdraví. Kdykoli hladina kyslíku klesne  pod devadesát procent, nemůže krev našim tělesným tkáním dodávat jeho dostatek.  Dýcháním ústy se  zvyšuje hypertenze, může způsobit infarkt, mrtvici a další vážné problémy. Když dýcháme ústy, tělo je více ve stresu, zrychluje se pulz a tělesná teplota klesá.  Schopnost  myslet a vnímat se prudce snižuje. Cítíte se strašně! V noci chrápete a máte spánkovou apnoe.  S každým dnem kdy dýcháte ústy se to zhoršuje.  Ukazuje se, dýcháte ústy fyzicky mění a přetváří dýchací cesty - a to jedině k horšímu.  Tělo ztrácí o 40% více vody. 
     Mělké dýchání často omezí rozsah pohybu bránice a kapacitu plic a povede ke špatnému držení těla, není dobrý.
     Oxid uhličitý potřebujeme, nejen kyslík. Oxid uhličitý má výrazný vliv na rozšiřování cév, takže otvírá cestu pro větší množství okysličené krve, jež může sytit hladové buňky. Tak se vytváří více efektivním způsobem.
    Naopak zrychlené panické dýchání zbavuje tělo oxidu uhličitého. Omezí přítok krve do svalů, tkání a orgánů. Přijdou křeče, závratě, bolesti hlavy a někdy i mdloby. Co z toho vyplývá? Dýchejte a vydechujte pomalu a klidně. Umožníte tím plicím, aby během menšího množství nádechů nasály více kyslíku. 
    K těmto technikám slouží i mantry a modlitby. Budhističtí mniši odříkávají svou nejznámější mantru Óm mani padne húm. Každá vyslovená fráze trvá šest vteřin, a než se znovu zopakuje, mají mniši šest vteřin na nadechnutí. To samé platí o posvátném zvuku vesmíru Óm - 6 vteřin výdech zpěv  a 6 vteřin nádech. Všechny mantry a modlitby mají zklidňující účinky - obzvlášť pokud při ní dýcháme 5,5 krát za minutu.
 
krásný a klidný den s pomalými nádechy a výdechy přeje Centrum regenerace