A jak se správně starat o svoje tělo?

04.12.2021

Udržování zdraví je povinností každého člověka.   To bychom asi dokázali pochopit.  

Ale  v  čem to spočívá? 

 Jak se máme udržovat zdraví, popřípadě  jak nastolovat v organismu rovnováhu?


  Na prvním místě  je třeba  nastavit určitá pravidla, které by se měla dodržovat.


Denně provozovat cvičení, otužování,  vyvážená strava, ale kupříkladu   denně hodinu na čerstvém vzduchu za každého počasí. 


- Bez správného cvičení to nejde.  


   Začít den  třeba  pozdravem slunce, či pěti Tibeťany, jógou...

Nenásilně. Začít jen několika opakováním.  Není vhodné tělo příliš namáhat.  Energie se buduje pozvolna a nenásilně.  Po troškách zvyšovat kapacitu.  Můžete  se naučit protahovat v průběhu dne. Zařadit  určité protahovací cviky, které jsou aktuální dle oslabené, citlivé partie. 

Můžete zkusit  cvičení čchi kung.  Jedná se o meditaci v pohybu.  Cviky mohou být velmi nenáročné. Podmínky spočívají v  udržování pozornosti  na pohybu těla  a pohybu čchi v těle.   Podle  zákona, kam jde pozornost, tam jde energie.   Přičemž  cílem čchikungu je, aby se tato pozornost přenesla  do běžného života.  Čímž by se docílilo žití  v přítomném okamžiku.


- Jako otužování  je  vhodné  ráno praktikovat  kontrastní sprchování po cvičení.


Teplou a studenou sprchu  v  2o sekundových intervalech.  1  až  5  minut.  Jakmile se u vás vytvoří určitá odolnost na chlad, můžete přistoupit k delším otužovacím technikám. Pokud  máte zájem.

Vyvážená strava je ovšem velmi diskutabilní.  Nejlepší  v tomto ohledu  neprovozovat žádné  extrémy.  Raději od všeho něco, než  provozovat  nějaké jednostranné  stravování.    Zohledňovat roční období a svoji tělesnou konstituci.  Stravování je  ideální  podle tradiční čínské medicíny.     Empiricky vyzkoušené principy a  tabulky  rozdělení potravin podle energetického působení na organismus.  Jedná se o ucelený a nepřekonatelný  systém ukazující zcela nový pro Evropany ,  pohled na stravování.  Přitom je to princip úplně logický,  kde  se   používá  zdravý selský  rozum.